Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer recognition
Customer-specific caching
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Statistics & Tracking
Affiliate program
Track device being used
8.90€ *
Content: 0.75 Litres (11.87€ * / 1 Litres)
Prices incl. VAT plus shipping costs
Ready to ship today, Delivery time 2-3 workdays
Article no.: 201977
Supplier: Vinosia
| Winegrowing area: | Campania |
| Type of wine: | White wine |
| Taste of wine: | dry |
| Vine varieties: | Falanghina |
| Alcohol content: | 13,50 % Vol. |
| Serving temperature: | 10-12 °C |
| Allergens: | Sulphur dioxide Sulphites |
| James Suckling: | 92 points |
The Falanghina Fontana della Loggia comes from the Irpinia region of Campania. The aroma features... more
Product information "Falanghina Fontana della Loggia Irpinia DOC - 2024 - Viosia"
The Falanghina Fontana della Loggia comes from the Irpinia region of Campania. The aroma features citrus notes of lime and grapefruit, along with kiwi and delicate floral hints, especially jasmine. These create a complex and persistent bouquet. On the palate, the Falanghina has intense minerality and a medium finish.
Related links to "Falanghina Fontana della Loggia Irpinia DOC - 2024 - Viosia"
Inhaltsstoffe (Durchschnittswerte je 100 ml):
| Energie | 284 kJoule / 68 kC |
| Fett | 0 g |
| davon gesättigte Fettsäuren | 0 g |
| Kohlehydrate | 0,3 g |
| davon Zucker | 0 g |
| Eiweiß | 0 g |
| Salz | 0 g |
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Falanghina Fontana della Loggia Irpinia DOC - 2024 - Viosia"
Write an evaluation
Evaluations will be activated after verification.
Content 0.75 Litres (14.53€ * / 1 Litres)
10.90€ *
Content 0.75 Litres (17.99€ * / 1 Litres)
13.49€ *
Content 0.75 Litres (15.99€ * / 1 Litres)
11.99€ *
Content 0.75 Litres (14.53€ * / 1 Litres)
10.90€ *
Content 0.75 Litres (13.20€ * / 1 Litres)
9.90€ *
Content 0.75 Litres (19.73€ * / 1 Litres)
14.80€ *
Content 0.75 Litres (17.99€ * / 1 Litres)
13.49€ *
Viewed
Trusted Shops Reviews Toolkit: 1.1.7
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the usability of this website, serve for direct advertising or simplify interaction with other websites and social networks, will only be used with your consent.