Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
Altersabfrage
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer recognition
Customer-specific caching
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Statistics & Tracking
Affiliate program
Track device being used
10.49€ *
Content: 0.75 Litres (13.99€ * / 1 Litres)
Prices incl. VAT plus shipping costs
Ready to ship today, Delivery time 2-3 workdays
Article no.: 217768
Supplier: Wein Wolf Import Gmb
| Winegrowing area: | Le Marche |
| Type of wine: | Red wine |
| Taste of wine: | dry |
| Vine varieties: | Montepulciano, Sangiovese |
| Alcohol content: | 13,50 % Vol. |
| Serving temperature: | 14-16 °C |
| Allergens: | Sulphur dioxide Sulphites |
A charismatic and unmistakable red wine from the Marche region, celebrated for its intensity and... more
Product information "Brecciarolo`24 Rosso Piceno DOC Super.Velenosi 0,75lt"
A charismatic and unmistakable red wine from the Marche region, celebrated for its intensity and harmony. In the glass, it displays a deep ruby red color with garnet reflections.The bouquet is intense and multifaceted, featuring fleshy red fruit aromas complemented by floral notes of fresh violets and delicate spicy nuances. On the palate, the Brecciarolo is warm, full-bodied, and persistent, with a well-balanced structure and remarkable elegance. The aromas perceived on the nose are beautifully confirmed on the palate, leading to a long and refined finish.The grapes are typically harvested by hand in mid-October, placed in small crates, and stored in temperature-controlled cooling cells. Vinification takes place in stainless steel tanks, with maceration on the skins lasting approximately 20 days. The wine is then aged in second-passage barriques previously used for the prestigious Ludi and Roggio, adding depth and finesse.An expressive and distinctive classicperfect with pasta in rich sauces, grilled meats, and aged cheeses.
Related links to "Brecciarolo`24 Rosso Piceno DOC Super.Velenosi 0,75lt"
Inhaltsstoffe (Durchschnittswerte je 100 ml):
| Energie | 326 kJoule / 78 kC |
| Fett | 0 g |
| davon gesättigte Fettsäuren | 0 g |
| Kohlehydrate | 0,5 g |
| davon Zucker | 0,5 g |
| Eiweiß | 0 g |
| Salz | 0,01 g |
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Brecciarolo`24 Rosso Piceno DOC Super.Velenosi 0,75lt"
Write an evaluation
Evaluations will be activated after verification.
Viewed
Trusted Shops Reviews Toolkit: 1.1.7
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the usability of this website, serve for direct advertising or simplify interaction with other websites and social networks, will only be used with your consent.