Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer recognition
Customer-specific caching
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Statistics & Tracking
Affiliate program
Track device being used
10.49€ *
Content: 0.75 Litres (13.99€ * / 1 Litres)
Prices incl. VAT plus shipping costs
Ready to ship today, Delivery time 2-3 workdays
Article no.: 202469
Supplier: Valdo Spumanti
| Winegrowing area: | Veneto |
| Type of wine: | Prosecco |
| Taste of wine: | dry |
| Vine varieties: | Glera |
| Alcohol content: | 11,00 % Vol. |
| Serving temperature: | 6-8 °C |
| Allergens: | Sulphur dioxide Sulphites |
In the glass, it reveals a bright, clear straw-yellow color with a fine and persistent perlage... more
Product information "Prosecco di Valdobbiadene DOC Extra Dry - Etichetta Nera - Valdo"
In the glass, it reveals a bright, clear straw-yellow color with a fine and persistent perlage that enhances its freshness and finesse. The bouquet is layered and inviting, combining delicate floral notes with aromas of green apple and pear, complemented by subtle hints of citrus. A gentle touch of toasted bread adds further depth and complexity.On the palate, it offers a well-balanced interplay between gentle sweetness and lively acidity, typical of the Extra Dry style. The sweetness remains subtle, keeping the wine light and refreshing. A soft creaminess adds to its smooth texture, while the finish is clean and crisp, with lingering fruity notes.Perfect as an aperitif, this Prosecco also pairs beautifully with light starters, fish, and seafood dishes. It is equally suited for festive occasions, where its elegance and vibrancy can truly shine. An excellent choice for those seeking a refined and harmonious sparkling wine.
Related links to "Prosecco di Valdobbiadene DOC Extra Dry - Etichetta Nera - Valdo"
Inhaltsstoffe (Durchschnittswerte je 100 ml):
| Energie | 276 kJoule / 66 kC |
| Fett | 0 g |
| davon gesättigte Fettsäuren | 0 g |
| Kohlehydrate | 1,5 g |
| davon Zucker | 1,5 g |
| Eiweiß | 0 g |
| Salz | 0 g |
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "Prosecco di Valdobbiadene DOC Extra Dry - Etichetta Nera - Valdo"
Write an evaluation
Evaluations will be activated after verification.
Viewed
Trusted Shops Reviews Toolkit: 1.1.7
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the usability of this website, serve for direct advertising or simplify interaction with other websites and social networks, will only be used with your consent.