Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
Altersabfrage
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer recognition
Customer-specific caching
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Statistics & Tracking
Affiliate program
Track device being used
8.90€ *
Content: 0.75 Litres (11.87€ * / 1 Litres)
Prices incl. VAT plus shipping costs
Ready to ship today, Delivery time 2-3 workdays
Article no.: 200014
Supplier: Banfi, Castello
| Winegrowing area: | Tuscany |
| Type of wine: | White wine |
| Taste of wine: | dry |
| Vine varieties: | Vermentino |
| Alcohol content: | 12,50 % Vol. |
| Serving temperature: | 10-12 °C |
| Allergens: | Sulphur dioxide Sulphites |
| Mundus Vini: | 2018, Silver |
| James Suckling: | 92 points, 2018 |
| Wine Enthusiast: | 90 points, 2023 |
The soft yellow glowing La Pettegola shows up with fruity notes of apricot, grapefruit, flowers... more
Product information "La Pettegola Vermentino Toscana IGT - 2024 - Castello Banfi"
The soft yellow glowing La Pettegola shows up with fruity notes of apricot, grapefruit, flowers and spices in glass. On the palate there is a lively and fresh fruit acid accompanied by the aromas of the nose again. In the aftertaste again fruity and delicately spicy.
Related links to "La Pettegola Vermentino Toscana IGT - 2024 - Castello Banfi"
Inhaltsstoffe (Durchschnittswerte je 100 ml):
| Energie | 289 kJoule / 69 kC |
| Fett | 0 g |
| davon gesättigte Fettsäuren | 0 g |
| Kohlehydrate | 0,3 g |
| davon Zucker | 0 g |
| Eiweiß | 0 g |
| Salz | 0 g |
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "La Pettegola Vermentino Toscana IGT - 2024 - Castello Banfi"
Write an evaluation
Evaluations will be activated after verification.
NEW
NEW
Content 0.75 Litres (21.32€ * / 1 Litres)
15.99€ *
Content 0.5 Litres (26.98€ * / 1 Litres)
13.49€ *
NEW
Content 0.75 Litres (10.00€ * / 1 Litres)
7.50€ *
NEW
Content 0.75 Litres (13.20€ * / 1 Litres)
9.90€ *
NEW
Viewed
Trusted Shops Reviews Toolkit: 1.1.7
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the usability of this website, serve for direct advertising or simplify interaction with other websites and social networks, will only be used with your consent.